Home

Të interesuarit që të mësojnë pak më shumë për gjendjen aktuale të marrëdhënieve SHBA-Rusi i ftoj që ta lexojnë këtë editorial nga Zbigniew Brzezinki të botuar në revistën Time.

Advertisements

Një mendim mbi “Marrëdhëniet ruso-amerikane

  1. Dikush do te mendonte se ky artikull i Zbignjev Bzhezhinskit eshte i nivelit mesatar, apo dicka qe edhe une, Besniku, e shume te tjere mund ta shkruajme. Ne fakt ashtu eshte. Mirepo, ky ka qene keshilltar per siguri i SHBA-ve dhe analizat e tij largpamese kane pasur ndikim ne poltiken boterore. Per shembull, ku ish-Bashkimi Sovjetik e pushtoj Afganistanin, Bzhezhinski tha: “tash ne ja kemi dhene Bashkimit Sovejtik versionin e luftes se Vietnamit”, pa marr parasysh se lufta do te zgjaste gati nje dekade. Ashtu edhe ndodhi.
    Luften ne Irak e kane kundershtuar shumica e popullsise ne Amerike, ndersa ne Kosove fatkeqesisht ende e perkrahin. Me kujtohet shume mire kur bisedoja me disa shoke ne Angli per pasojat qe i ka per Kosoven nderhyrja e SHBA-ve ne Irak ne kuptimin qe ceshtja e Kosoves do te hiqet nga agjenda kryesore e politikes se jashtme te SHBA-ve. Ashtu edhe ndodhi. Per me teper, ata dy shoket kot jam perpjekur t’i bindi se ishte pikerisht Bushi i cili si u be kryetar beri thirrje per terheqjen e plote te ushtrise Amerikane nga Kosova. Perpiqesha t’i bindi se ku eshte interesi yne ne nderhyrje apo mos-nderhyrje ne Irak. Ata bile thonin se SHBA-ja menjehere duhet ta sulmoje Iranin dhe ta beje rrafsh me toke. Kinse keta dy shoket te cileve per momentin nuk po ua permendi emrin, njerez te shkolluar dhe te ngritur. Sipas tyre, Bzhezhinski me kete artikull duhet te jete nje budalla i madh kur thote se SHBA-ja duhet ta perfundoj sa me shpejt luften ne Irak duke i terhequr trupat, e aq me budalla kur thote se SHBA-ja duhet te jete e kujdesshme qe te mos nis lufte me Iranin sepse kete eshte duke e pritur me
    padurim Kremlini. Pse Rusia e pret me padurim kete konflikt, Bzhezhinski e argumenton shume qarte; Irani eshte i pasur me nafte e gaz, dhe nje lufte e SHBA-se me kete shtet do te shkaktoj ngritje dramatike te cmimeve te naftes ne nivel boteror, ndersa ky mall i domosdoshem per ekonomine boterore eshte me bollek ne Rusi. Kjo do t’i mundesonte Rusise te fuqizoj ne nivel boteror me shpejt se cdo gje tjeter. E keshtu pra disa njerez te arsimuar behen argat te Rusise, thone se jane per pavaresine e Kosoves, por mendojne se kjo me se lehti arrihet nese SHBA-te nisin lufte me cdo shtet. KU ESHTE INTERESI I KOSOVES NESE SH.B.A. HYN NE LUFTE ME JAPONINE, bie fjala.
    Eshte interesant se si nje popull i vogel sikur i Kosoves qe ka vuajtur nga lufta, perkrah agresonin e tjeterkujt kunder nje populli tjeter ne kohen kur edhe vet populli Amerikan tani ka arritur ne perfundimin se ajo lufte eshte a padrejte dhe okupuese pa kurrfare arsyetimi. Taksirati me ju dhane argumente disa studiuesve e me thane: “paj edhe ne Kosove intervenimi eshte ilegal sikur ne Irak”. Ketu pra eshte gabimi i disave dhe shumices ne Kosove qe mendojne se pushtimi i Irakut, Iranit, etj, eshte dicka e ligjshme. Kjo qasje na demton neve.
    Behuni pak me real. Nga kendveshtrimi neutral, intervenimi ne Kosove ishte rast i ndaljes se gjenocidit, ndersa intervenimi ne Irak ishte pushtim ilegal.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s